BANDS:

CELESTIAL SHORE (US)
MUNNEN (SWE)
BATALJ (DE)
KURWS (PL)
SPEED!! NOISE!! HELL!! (JP)
LAMBDA (A)
THE JELLY BELLY (SK)
SPACE LOVE (CZ-UK)
MANON MEURT
HLINOMAZ
GENUINE JACKS (SK)
KISS ME KOJAK
SISTER/BODY
THE MAGGIE'S MARSHMALLOWS
MASSOLA
MARIUS KONVOJ
ANNE M. CHRISTIANSEN
BENELUX
MANCUSO
STÁRNEŠ
KOLONA
NULY
VELLOCET ROLL
DIZZCOCK
DZURILLAH
ELECTRO EPILEPTIC TRASH

CHEE CHAAK FESTIVAL 2015
Vryjte si do paměti jméno Chee Chaak Fest – někdy se o něm mluví jako o „Creepy Teepee východu“, zkratky ale ne vždy fungují. Je to akce mnoha barev, na které se potká fanoušek indie s crusterem, shoegazer s fanouškem divnoelektroniky a všichni si překvapivě dobře rozumí, všichni si užívají hudbu zdánlivě protichůdných žánrů. Promotérská skupina Chee Chaak Tips, točící se okolo ostravského klubu Plan B Hardcore Café, je proslulá svým širokým žánrovým rozpětím, a tak i druhý ročník festivalu, který se konal pod její taktovkou, nabízel dramaturgicky velmi pestrý program. Inu, zkuste najít v republice jinou akci, na které můžete v jeden den vidět Celestial Shore, Hlinomaz a Space Love.

Foto: Libor Galia

První festivalový den: Je slunečno, asi 84 stupňů ve stínu a v areálu bývalého Dolu Hlubina se začínají sbíhat první návštěvníci. Na Benelux není účast ještě příliš hojná, ale kapela vynikajícím způsobem otevírá program. Hluk, krásné kytarové stěny a ozvěna. Z dalších interpretů vyniká punkem načichlý rokenrůlek The Maggie’s Marshmallows i dekadentní Kiss Me Kojak se dvěma zkreslenými baskytarami, trubkou a elektronickými hejblátky. Atmosféra je ještě mírně roztržitá, návštěvníci pobývají více venku u veganského bistra než na samotných koncertech. Zazní i ostravská Massola a příjemně překvapí indierockoví Genuine Jacks ze Slovenska. S radostí pak objevuji stánek NAAB i s kazetami Nachttante.

Druhý festivalový den: Slunečno, cirka 351 stupňů všude. Sobota už od začátku vypadá mnohem lépe; pár návštěvníků přibylo, barová stage už se pevně přesunula ven a Banán netrpělivě přešlapuje a čeká, až nadejde jeho čas. Jako první mě okouzlují Nuly s tesknými melodiemi a setsakramentsky dobrou basou. Noise od srdíčka, rozumíme si? Poté se přesouvám ven, kde už se chystá Hlinomaz a taky poměrně početný dav lidí. Dřevěná paleta dostává zabrat a dvojice frontmanů podává nadlidský výkon. Za světla, bez moshů, ale s příjemnou atmosférou. Má předpověď se začíná plnit – sobota opravdu skýtá větší potenciál a neduhů z minulého dne se nadobro zbavuje.

Při zvukovce Manon Meurt už se lepím k pódiu a hltám každý tón, samotné vystoupení mě pak vynáší do jiného vesmíru, zážitek je to mnohem intenzivnější než při poslechu desky. Čistá krása a porozumění – tohle je hudba podle mého gusta, říkám si. Překvapením dne je ale jistě rakouská kapela Lambda, která mi svým přímočarým postrockem naprosto učaruje. Pro němčinu a dobře vymyšlené kytarové party mám zkrátka slabost. Když už se zdá, že nic nemůže být lepší, na scéně se zjevuje americké trio Celestial Shore a dostává mě do kolen. Fantastický indie math rock si mě omotává kolem prstu. Neskutečně civilní projev členů kapely doprovázejí všudypřítomné liché takty a promyšlená stavba skladeb. Na prstech jste se málokdy dopočítali správného „výsledku“.

Avantgardu Batalj sleduji z povzdálí a následně mířím na příjemnou psychedelickou výpravu s názvem Jelly Belly. Japonští Speed!! Noise!! Hell!! jsou pak kvůli dešti nuceni vystupovat uvnitř a publikum jim zobe z ruky. Já se moc nechytám, snad i proto, že název je nejvěrnějším opisem jejich tvorby. Anne M. Christiansen, ač se potýkají s technickými problémy, dokazují, že nabírají správný směr a jméno Sin of Lilith nahrazují v pamětech posluchačů mnohem dospělejším a upřímnějším emocorem. Skvělá tečka za celým festivalem.

Není třeba zastírat, že by zrekonstruované prostory Starých koupelen na Hlubině snesly i třikrát vyšší návštěvnost. Chee Chaak je však festival dělaný „na koleně“ partou nadšenců, milovníků hudby a i pro těch několik málo desítek příchozích fanoušků má smysl ho dělat. Chee Chaak je zhmotněnou láskou, važme si toho.

Zdroj: Aardvark  http://www.the-aardvark.cz/chee-chaak-fest-2015